Rekuperacja | Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Inwestycja, której nie widać, ale dzięki której możemy oddychać świeżym powietrzem bez strat ciepła.

Jeszcze do niedawna wystarczyła kratka w kominie, rozszczelnienie okna czy zwyczajna nieszczelność budynku, aby było czym oddychać. Dzisiaj nasze budynki muszą spełniać coraz to bardziej wyśrubowane normy emisyjności. Dzięki czemu są oszczędniejsze, a co za tym idzie tańsze, ale i coraz bardziej szczelne. Wręcz stają się termosami – bez dostępu świeżego powietrza. Po co nam w takim razie rekuperacja?

Przecież wystarczyłoby otworzyć okno na chwilę.

No tak, ale nie spełni to wymagań wentylacyjnych, nie zaspokoi nas w dostateczną ilość świeżego powietrza, a zimą wpuści chłód wyziębiający dom i spowoduje straty energetyczne, a latem ciepło.

Rekuperacja to wentylacja pomieszczeń non-stop przy odzysku ciepła jakie mamy w domu, nawet do 98%.

Rekuperacja to system przede wszystkim dla nowych budynków, ale z powodzeniem można ją zastosować do budynków w trakcie remontu lub dla budynków, w których remont nie wchodzi w grę, jako rekuperacja decentralna. Każdy budynek wymaga wentylowania i każdy na nie zasługuje ;).

1. Oszczędność

Już na etapie budowy oszczędzamy. Przy rekuperacji nie ma potrzeby budowania kominów wentylacyjnych, których koszt jest znaczący. Również nie ma potrzeby wstawiać wszędzie okien uchylnych, gdyż nie otwiera się większości z nich.

 

2. Komfort który… czuć

Rekuperacja to ciągła wymiana zużytego powietrza na świeże z dworu/ z zewnątrz. Rekuperacja daje także możliwość odzysku wilgoci oraz wyposażona jest w filtry antysmogowe. To czuć, jest czym oddychać, nie mamy pleśni ani stęchlizny w domu. Jest po prostu świeżo, zdrowo i przyjemnie.