Sterowanie temperaturą stref w domu ogrzewanym pompą ciepła?

Ustawienie różnej temperatury dla różnych pomieszczeń zwiększa komfort, ale też pozwala oszczędzić energię i pieniądze. Ale czy da się sterować temperaturą strefowo w domu ogrzewanym pompą ciepła? Niekiedy można spotkać się z opinią, że może to wywoływać zakłócenia w pracy lub nawet powodować poważne awarie tego urządzenia grzewczego. Poniżej przybliżymy, jak należy skonstruować system grzewczy, aby takie sterowanie było zarówno bezpieczne dla pompy ciepła, jak i komfortowe dla użytkowników.

Podstawowe dane dotyczące pracy pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej. Polega to na wymuszeniu przepływu ciepła z gruntu, powietrza lub wody do wszelkich pomieszczeń w budynku oraz do instalacji CWU. Takie pompy mają bardzo szeroką gamę zastosowań. Doskonale sprawdzą się zarówno w zasilaniu grzejników, ogrzewaniu podłogowym, a nawet klimakonwektorów. Oczywiście nie trzeba nikogo przekonywać, że pompy ciepła są ekologiczne. Oprócz tego, że nie zatruwają środowiska naturalnego, również nie są drogie w eksploatacji, a ich praca nie wymaga obsługi. Urządzenia te należą też do jednych z bardziej długowiecznych oraz bezpiecznych źródeł ciepła. Mimo, że początkowe koszty instalacji są dość wysokie, to ze względu na swe zalety stają się rozwiązaniem coraz popularniejszym.

Sterowanie strefowe i pompa ciepła – jak to połączyć?

Sterowanie strefowe polega na instalacji regulatorów osobno dla każdego pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest z jednej strony oszczędne, z drugiej komfortowe i wygodne, gdyż pozwala dostosować temperaturę do zarówno funkcji pokoi, jak i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Z uwagi jednak na fakt, że pompa ciepła ma dość długi rozruch, a niektóre pomieszczenia nagrzewają się bardzo szybko powstaje pewien problem: jak pogodzić te wydawałoby się wykluczające się zjawiska?

Dla przykładu, jeżeli ogrzewamy podłogowo małe pomieszczenie (np. łazienkę), spowoduje to dość szybkie nagrzanie się pomieszczenia i po niedługim czasie od włączenia wymusi wyłączenie pompy ciepła. Nietrudno domyślić się, że to może nie tylko obniżyć skuteczność sterowania, ale wręcz wywołać poważne uszkodzenie. Z tego powodu niektórzy uważają, że sterowanie pompą ciepła jest zbyt ryzykowne dla poprawnego funkcjonowania domowej instalacji. Oczywiście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Ponieważ strefowe sterowanie temperaturą niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, dlatego też warto zastosować rozwiązanie, które tą patową sytuację rozwiąże. Oczywiście można zrezygnować ze sterowania strefowego, ale nie wpłynie to korzystnie ani na nasz budżet, ani na nasze samopoczucie, ponieważ temperatura we wnętrzach zawsze będzie pewną wypadkową. Nastawiona przez nas wartość temperatury zostanie osiągnięta tam, gdzie będzie znajdował się sterownik. W pozostałych pomieszczeniach będzie zwykle albo za zimno, albo za gorąco. Jak w takim razie zastosować sterowanie strefowe w domu ogrzewanym pompą ciepła i czy jest to możliwe?

Z pomocą przychodzi nam zastosowanie urządzenia zwanego buforem, czyli zbiornika kumulującego ciepło wytwarzane przez pompę ciepła. Sterujemy wtedy nie samą pompą ciepła, lecz rozdziałem wody z bufora. I tu w pełni możemy korzystać z zalet sterowania strefowego bez obaw o uszkodzenie pompy.

Zalety strefowego sterowania ogrzewaniem

Do największych zalet strefowego sterowania ogrzewaniem należy zaliczyć:

Kontakt

EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań

ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602

Oddział Poznań/Sędzinko

Biuro

tel.: +48 519 486 768

Dział handlowy

tel.: +48 516 404 758

Serwis - pomoc techniczna

tel.: +48 504 351 605

kontakt@eovia.pl