Aby zapewnić komfort termiczny współczesnych domów wykorzystuje się wiele systemów ogrzewania. Różnią się one między sobą rodzajem dostarczanego paliwa lub wykorzystujące energię elektryczną w rozmaity sposób. Wybór konkretnego systemu niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Oprócz względów ekologicznych, bardzo ważne są koszty zarówno samej instalacji, jak i późniejszej eksploatacji. Dodatkowymi ograniczeniami są również wymagania ilości miejsca, a nawet osobnych pomieszczeń.
W naszej strefie klimatycznej konieczne jest stosowanie ogrzewania budynków w okresie zimowym i jesienno-wiosennym. Ważne jest również aby mieć stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Obok stosowanych od bardzo dawna, typowych rozwiązań, w ostatnich latach pojawia się coraz więcej zarówno nowoczesnych, ekologicznych, jak i ekonomicznych systemów. Wydaje się zatem, że wybór optymalnego systemu jest coraz trudniejszy. Okazuje się, że porównanie zalet i wad poszczególnych rozwiązań pozwala na dość łatwe określenie, które ogrzewanie będzie najkorzystniejsze w naszym przypadku. Jakie zatem paliwa wykorzystuje się dziś do uzyskania energii cieplnej?
Jednym z najważniejszych aspektów jakie bierzemy pod uwagę przy doborze systemu ogrzewania jest cena i dostępność paliwa. Innymi równie ważnymi są sprawność oraz uciążliwość systemu ogrzewania. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego systemu warto zastanowić się, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?
Jeszcze kilkanaście lat temu automatyczne piece z podajnikiem były niezwykle popularne ze względu na pewną wygodę w stosunku do stosowanych wcześniej pieców. Zastosowanie sterowników pozwoliło nie tylko na ułatwienie obsługi, ale także na obniżenie zużycia paliwa. Dzisiaj coraz bardziej rygorystyczne przepisy antysmogowe wypierają z zastosowania piece tego typu. Pewną alternatywę mogą stanowić piece na pelet węglowy lub drzewny, ale i te nie wytrzymują konkurencji z innymi systemami bardziej ekologicznymi.
System grzewczy wykorzystujący kondensacyjny kocioł gazowy posiada wiele zalet. Jest i wygodny, i ekologiczny. Nowoczesne konstrukcje są bardzo wydajne, a ich sprawność sięga bliską 100%.
Pewną wadę tego rozwiązania może stanowić niewielka dostępność do sieci gazowniczej oraz (zwłaszcza w ostatnim okresie) niestabilność cen. Również ryzyko wybuchu ulatniającego się gazu zniechęca niektórych inwestorów do wykorzystania kotłów gazowych.
Energia elektryczna jest najbardziej dostępna oraz przewidywalna pod względem ceny. Zastosowanie klasycznych grzałek elektrycznych do ogrzania domu wydaje się bardzo łatwym w obsłudze i zapewniającym komfort termiczny mieszkańców. Niestety o ile grzejniki elektryczne są niezłym pomysłem na dogrzanie zimnych pomieszczeń, to użycie ich jako podstawowe źródło ogrzewania jest zbyt kosztowne w eksploatacji. Sytuacja ma się podobnie również w przypadku mat i folii grzewczych.
Najbardziej korzystnym systemem ogrzewania budynków stają się pompy ciepła i wykorzystujący tą samą technologię systemy klimatyzatorów. Sprawność takich instalacji (COP i SCOP) sięga 400, a nawet 500% co oznacza, że stają się obecnie najbardziej poszukiwanymi rozwiązaniami zwłaszcza dla nowych domów. W połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi i termoizolacją budynku stają się bardzo wygodne i ekonomiczne w eksploatacji.
EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań
ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602
Biuro
tel.: +48 519 486 768
Dział handlowy
tel.: +48 516 404 758
Serwis - pomoc techniczna
tel.: +48 504 351 605