Pompa ciepła w starym budownictwie – czy to ma sens?

Pompa ciepła w starym budownictwie - czy to ma sens?

Wielu właścicieli domów wkłada sporo wysiłku w poszukiwanie najodpowiedniejszej dla siebie pompy ciepła. O ile dla nowych domów jednorodzinnych takie rozwiązanie nie budzi większych wątpliwości, to jednak w starym budownictwie pojawia się pytanie czy montaż pompy ciepła ma sens, czy w takim przypadku można ją zastosować? A może istnieją rozwiązania, w których pompa ciepła się sprawdzi?

O czym trzeba pamiętać decydując się na pompę ciepła

O ile nikt, kto decyduje się na montaż pompy ciepła, nie ma wątpliwości co do ekologiczności tego rozwiązania, to jednak wiele osób zastanawia się, czy jest to również rozwiązanie ekonomiczne. Producenci i propagatorzy pomp ciepła przekonują, że jest to inwestycja w tanie ogrzewanie. Zastosowanie tego typu ogrzewania pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za energię w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.

Jeśli jednak rozważamy takie rozwiązanie w swoim domu, nie możemy zapomnieć o kilku ważnych kwestiach:

Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na to, że od wielu lat nie doświadczamy w Polsce długotrwałych, srogich zim. Komfort cieplny przy użytkowaniu pomp ciepła nie jest zatem poważnie zagrożony. O ile w nowym budownictwie nie stanowi to dużego problemu, to jednak w starych domach może je rodzić, sprawiając że rozwiązanie staje się nieopłacalnym.

Co można zrobić aby poprawić efektywność pompy ciepła?

Pompy ciepła są montowane przede wszystkim w nowych budynkach, które już na etapie projektowania przystosowane są do takiego sposobu ogrzewania. Wielu właścicieli starych domów przekonana jest, że w ich przypadku nie ma najmniejszych szans na zastosowanie pompy ciepła w opłacalny sposób. Okazuje się jednak, że przy zachowaniu pewnych zasad nie ma przeciwwskazań, aby umiejscowić je również tutaj. Oczywiście wiąże się to z pewnymi utrudnieniami i zastosowaniem określonych zabiegów. Żeby taki system ogrzewania sprawdził się w użytkowanym już domu, należy dokonać sprawdzenia kilku elementów i odpowiednio go przygotować do montażu.

Kluczowym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła w budynku. Nie należy przerażać się tą perspektywą, gdyż z czasem okaże się, że było warto. Zwykle oznacza to przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych obejmujących między innymi:

Wykonanie tych prac przed montażem pompy ciepła jest istotne z kilku powodów.

W przypadku starych domów trzeba również zwrócić uwagę na stosowany dotychczas system grzewczy. Zwykle również on wymaga modernizacji dostosowującej do nowej instalacji. Należy starannie dobrać grzejniki, oraz odpowiednie zasobniki na wodę użytkową, aby zapewnić najskuteczniejszą współpracę z pompą ciepła.

Co w przypadku braku możliwości przeprowadzenia termomodernizacji?

W wielu przypadkach przeprowadzenie czynności termomodernizacyjnych jest z różnych względów niemożliwa. Czy zatem należy zrezygnować z pompy ciepła w takiej sytuacji, czy można jednak znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie? Zależy to od wielu aspektów. Niestety musimy brać pod uwagę kilka ważnych czynników. Często moc grzewcza, która jest niezbędna do ogrzania starych budynków jest o połowę, a zdarza się, że nawet o 100% większa niż w przypadku nowych domów, czy po termomodernizacji. Wiąże się to oczywiście z odpowiednio wyższymi kosztami związanymi z zakupem i eksploatacją urządzenia. Jest to sytuacja, w której rzeczywiście zakup i korzystanie z pompy ciepła jako jedynego źródła ogrzewania są nieopłacalne. 

Czy to oznacza, że sytuacja taka ostatecznie dyskwalifikuje nasz dom i zmuszenii jesteśmy do rezygnacji z tego rozwiązania? Okazuje się, że nie. Wciąż warto zastosować pompę ciepła jako dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wykorzystywane w okresie jesienno-wiosennym i lżejszych zim, a także jako urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Każde z tych rozwiązań generujące oszczędności.

Kontakt

EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań

ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602

Oddział Poznań/Sędzinko

Biuro

tel.: +48 519 486 768

Dział handlowy

tel.: +48 516 404 758

Serwis - pomoc techniczna

tel.: +48 504 351 605

kontakt@eovia.pl