Energia odnawialna w Polsce każdego roku zyskuje na popularności. Kolejnym krokiem w rozwoju OZE w naszym kraju stanowi magazyn energii. Co to jest i jakie niesie za sobą korzyści dla użytkowników paneli fotowoltaicznych? Zapoznaj się ze specyfiką działania tych nowoczesnych urządzeń i zapewnij swojej rodzinie i firmie energetyczną swobodę!
Panele fotowoltaiczne każdego dnia zapewniają energię elektryczną milionom odbiorców na świecie. Rosnące ceny za prąd sprawiają, że Polacy chętnie szukają alternatywy dla tradycyjnych źródeł. A zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie. Magazyny energii to urządzenia, które umożliwiają magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej. O tym, czy magazyn jest opłacalny, decyduje koszt przechowywania jednostki energii. To właśnie ten parametr określa jaką kwotę trzeba zainwestować, by móc zmagazynować 1 kWh energii.
Obecnie użytkownicy paneli słonecznych mają do swojej dyspozycji trzy sposoby, które optymalizuję produkcję prądu przy użyciu słońca:
Pomimo tego, że zakup magazynu energii fotowoltaiki wiąże się z dodatkowym nakładem finansowym, jest to najbardziej opłacalna opcja zwiększenia zasobów energii odnawialnej na terenie własnego gospodarstwa lub firmy. Dzięki połączeniu domowego magazynu energii z modułami fotowoltaicznymi można zyskać całkowitą niezależność od sieci.
Do najczęściej wybieranych magazynów energii zaliczamy urządzenia o poniższej mocy:
Oczywiście na rynku OZE są dostępne różne konfiguracje. Decydując się na to rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkownika. W porównaniu do pierwszych magazynów energii, które pojawiły się na rynku polskim, te obecne mają znacznie mocniejsze baterie, co w efekcie pozwala na magazynowanie większej ilości prądu przy podobnych parametrach. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku odbiorców indywidualnych zamontowanie akumulatora o pojemności 10 kWh lub 15 kWh jest najbardziej opłacalne. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku koszt bateryjnego magazynu energii. Za urządzenie o mocy 10 kWh trzeba zapłacić około 25 tysięcy złotych. Taki wydatek często odstrasza użytkowników modułów fotowoltaicznych.
Produkcja zielonej energii jest bardzo mocno uwarunkowana pogodą. Najwięcej prądu przy użyciu paneli słonecznych powstaje od rana do popołudnia. Efektywność zależy w dużej mierze od panującej aury. Biorąc pod uwagę godziny, w których większość gospodarstw domowych wykazuje największe zużycie prądu, powstaje pewna rozbieżność. W przypadku domów jednorodzinnych największe zużycie występuje w godzinach rannych, popołudniowych oraz wieczornych. W tej sytuacji użytkownik, który zdecyduje się na połączenie fotowoltaiki z magazynem energii, będzie mógł przechowywać wyprodukowaną nadwyżkę, by ją wykorzystać w dowolnym momencie. Wówczas całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną odbywa się bez dodatkowych kosztów.
Magazyn energii to bez wątpienia najlepszy pomysł na zoptymalizowanie działania systemu produkującego zieloną energię. Dzięki niemu można uzyskać niezależność energetyczną. Jedynym minusem tego typu akumulatorów jest ich cena. Bez wątpienia przechowywanie wytworzonej energii pozwoliłoby ją wykorzystywać w okresie jesienno-zimowym, gdy w porównaniu do innych pór roku, słońca w Polsce jest niewiele. Aby koszt magazynu energii się zwrócił, trzeba poczekać kilka lat. Bez wątpienia to urządzenie optymalizuje koszty związane z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie pojawią się dofinansowanie, które pokryją część kwoty za zakup magazynu energii.
EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań
ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602
Biuro
tel.: +48 519 486 768
Dział handlowy
tel.: +48 516 404 758
Serwis - pomoc techniczna
tel.: +48 504 351 605