Ogrzewanie domu pompą ciepła niesie ze sobą sporo korzyści. Urządzenie to korzysta ze źródeł odnawialnych i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Wpływa to pozytywnie zarówno na środowisko naturalne, jak i na budżet właściciela budynku.
Pompa ciepła potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej, aby przetworzyć pozyskaną z dolnego źródła energię w ciepło i dostarczyć do ogrzewanych pomieszczeń.
Żywotność pompy ciepła podobnie jak każdego urządzenia mechanicznego jest ograniczona i zależy przede wszystkim od jej kluczowego elementu, który wykonuje najcięższą pracę, czyli sprężarki. Spośród dostępnych na rynku pomp ciepła ich producenci deklarują, że powinna ona działać bezawaryjnie przez okres 25, a nawet 40 lat. Niemały wpływ na bezawaryjne funkcjonowanie pomp ciepła ma również sposób ich użytkowania. Okazuje się, że im bardziej ekonomiczny jest ten sposób, tym dłuższy okres ich pracy.
Można zadać sobie pytanie: jak możemy zwiększyć żywotność pompy poprzez użytkowanie, skoro pompa ciepła jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowym i stosunkowo rzadko dochodzi w jej przypadku do jakichkolwiek awarii. Należy jednak pamiętać, że tak jak już wspomniano wcześniej, jest to urządzenie mechaniczne i każdy jego element – choćby przewody, zawory i inne – mogą ulec zużyciu. Zazwyczaj najpoważniejsze usterki dotyczą dolnego źródła ciepła. Niestety próba naprawy takiej usterki może skutkować jeszcze poważniejszym uszkodzeniem. Dlatego też konieczne jest w takim przypadku skorzystanie z usługi autoryzowanego serwisu, który zwykle w ramach gwarancji skutecznie wyeliminuje problem.
Jak już się pewnie się domyślasz, największy wpływ na żywotność pompy ciepła ma jej serce, czyli sprężarka. Solidność jej wykonania i efektywne użytkowanie. Należy więc pamiętać, żeby tak zaprojektować cały układ, aby zapewnić temu ważnemu elementowi jak najdłuższe okresy działania bez częstego włączania i wyłączania. Jednym z najpopularniejszych sposobów na osiągnięcie takiego stanu jest zastosowanie zasobnika buforowego, który w znaczący sposób zwiększa bezwładność cieplną instalacji.
Zasobnik buforowy pełni podwójną funkcję. Po pierwsze znajdująca się w nim większa ilość wody przekłada się na przedłużenie i zmniejszenie liczby cykli pracy sprężarki w pompie. Jak zatem łatwo się domyślić, powoduje to rzadsze włączanie i wyłączanie tego komponentu, a co za tym idzie zmniejszenie jego zużycia. Drugą funkcją zasobnika buforowego jest utrzymanie ciągłości przepływu wody w układzie bez uruchamiania zabezpieczenia pompy ciepła.
Każde urządzenie, aby należycie i efektywnie pracować wymaga okresowych przeglądów i konserwacji. Również pompy ciepła wymagają regularnego i szczegółowego serwisowania. Standardem, o który dba każda firma montująca tego typu urządzenie jest przeprowadzanie corocznych przeglądów w przypadku każdego rodzaju systemu ogrzewania. Pomoże to z jednej strony w utrzymaniu całego układu w nienagannym stanie, a z drugiej zachowaniu jego niezawodności na długie lata. Poprawnie funkcjonująca pompa ciepła może zwiększyć swoją żywotność niekiedy nawet o 20 lat więcej niż to pierwotnie sugerował nam producent.
Duże znaczenie dla bezawaryjnej pracy pompy ciepła ma także regularne czyszczenie jej parownika. Mimo, iż takiemu zabiegowi poddaje się pompę przy każdym okresowym przeglądzie, to z uwagi na fakt, że czynność ta nie należy do skomplikowanych, można wykonać ją samodzielnie. Chodzi przede wszystkim o usuwanie kurzu, trawy, liści i innych zanieczyszczeń z wlotu powietrza i wentylatora jednostki zewnętrznej. Warto zadbać o regularne oględziny, aby takie elementy nie gromadziły się na jednostce zewnętrznej, ani w ogóle jej pobliżu. Osadzanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń w tym miejscu ogranicza przepływ powietrza i zwiększa zużycie energii elektrycznej przez pompę oraz jej żywotność.
EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań
ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602
Biuro
tel.: +48 519 486 768
Dział handlowy
tel.: +48 516 404 758
Serwis - pomoc techniczna
tel.: +48 504 351 605