Jak wybrać pompę ciepła optymalną do naszych potrzeb?

Jak wybrać pompę ciepła optymalną do naszych potrzeb?

Niezależnie, czy posiadamy stary dom z tradycjami, nowo zbudowany, czy też zamierzamy go dopiero wybudować, każdy z nich potrzebuje ciepła do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednym z najatrakcyjniejszych rozwiązań jest pompa ciepła. Wymierne oszczędności jakie daje to rozwiązanie oraz niezależność od rosnących cen opału i niewątpliwy wkład w oszczędzanie środowiska przekonuje coraz więcej właścicieli domów. Do wyboru mamy wiele rozwiązań. Na jaką pompę się zdecydować?

Podstawowe rodzaje pomp ciepła 

Pompy ciepła w ostatnich latach to coraz bardziej popularne, ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące energię odnawialną. Można je zainstalować w nowym domu jednorodzinnego, jak i w budynku modernizowanym. Ze względu na rodzaj źródła ciepła, wyróżnić możemy trzy główne rodzaje:

Pompa gruntowa 

Tego typu pompa wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi i co ważne charakteryzuje się wysoką wydajnością ze względu stałą, dodatnią temperaturę gruntu. W warunkach klimatycznych panujących w naszym kraju jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Instalacja może przyjąć formę kolektorów poziomych lub sond pionowych.

Sprawność pompy rośnie wraz z głębokością i zmianami temperatury, a warunki zewnętrzne związane z porami roku są praktycznie nieodczuwalne.

Niestety takie rozwiązanie posiada również istotne wady. Jednym z nich są wysokie koszty odwiertów. Niższe koszty generują kolektory poziome i są zdecydowanie łatwiejsze do wykonania, ale wymagają dużej powierzchni działki.

Pompa wodna 

Pompa, dla której źródłem ciepła jest płynąca woda. Posiada równie wysoki współczynnik sprawności jak pompa gruntowa. Wadą są wysokie koszty inwestycyjne oraz rzadkość występowania odpowiednich cieków wodnych.

Jeśli warunki na to pozwalają można wykorzystać istniejące w pobliżu zbiorniki wodne typu staw lub rzeka. Układ taki cechuje się dużą efektywnością i bezawaryjnością.

Powietrzna pompa ciepła 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pompa, dla której źródłem ciepła jest powietrze obecne na zewnątrz domu. Takie rozwiązania dzielimy na pompy typu:

Natomiast jeśli chodzi o budowę i sposób instalacji podzielić je można na:

Ze względu na brak ograniczeń co do wielkość działki, panujących na niej warunków oraz nieskomplikowany montaż oraz zbędną budowę dodatkowych instalacji po stronie źródła dolnego, koszty inwestycyjne są dużo niższe.

Największą wadą powietrznej pompy ciepła jest zmienna temperatura powietrza. W naszym klimacie temperatura może spaść do -25°C, a niekiedy i niżej. Sprawność urządzenia wówczas dość mocno spada, przez co zużywają więcej prądu.

Jaka pompa ciepła będzie najlepszym wyborem dla Ciebie 

Optymalny dobór pompy ciepła do naszych potrzeb i możliwości wymaga odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

Jeżeli pompa ma być głównym źródłem ogrzewania, to musimy wybrać rozwiązanie z najefektywniejszym dolnym źródłem. Powyżej przedstawiono wymagania, zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących pompę jest współczynnik COP (Coefficient of Performance) Jest to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Parametr ten uzyskiwany jest w badaniach pracy pompy ciepła w konkretnych, zdefiniowanych warunkach. Jest punktem odniesienia w obliczaniu przydatności pompy do naszych warunków takich jak powierzchnia budynku, zapotrzebowanie budynku na ciepło, lokalizacja instalacji czy zwyczaje domowników.

Dość popularnym rozwiązaniem w obecnych czasach jest dywersyfikacja źródeł ogrzewania. Pompa ciepła doskonale pracuje w trybie biwalentnym, a najlepiej sprawdza się duet: pompa ciepła + dodatkowe źródło np. kominek.

Czy istnieje idealna, uniwersalna pompa ciepłą 


Na dobór odpowiedniej pompy ciepła wpływa wiele czynników, dlatego nie da się wytypować najlepszej. Z uwagi na duże koszty i długoletni czas użytkowania nie należy decydować się na konkretne rozwiązanie pochopnie i najlepiej powierzyć to sprawdzonej, doświadczonej firmie. Doświadczony pracownik potrafi precyzyjnie określić jakie warunki posiadamy i połączyć je z naszymi wymogami, dzięki czemu unikniemy z jednej strony niepotrzebnych kosztów, a z drugiej osiągniemy oczekiwany komfort.

Kontakt

EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań

ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602

Oddział Poznań/Sędzinko

Biuro

tel.: +48 519 486 768

Dział handlowy

tel.: +48 516 404 758

Serwis - pomoc techniczna

tel.: +48 504 351 605

kontakt@eovia.pl