Jak działa pompa ciepła?

Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub gruntownego remontu, sprawdź jakie zalety niesie za sobą montaż nowoczesnej pompy ciepła. Ten efektywny i oszczędny system grzewczy cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz tego, że pompa ciepła jest systemem ekologicznym, to jeszcze skutecznie obniża rachunki za ogrzewanie. Dowiedz się, dlaczego warto w nią zainwestować i jaki rodzaj pompy warto wybrać, aby instalacja działała prawidłowo.

Zasady działania pompy ciepła – czy wiesz już o niej wszystko?

Być może wielu inwestorów postrzega pompy ciepła jako modę. Jednak ze względu na liczne korzyści, które niesie za sobą to urządzenie grzewcze, nie ma co liczyć na to, że za kilka lat odejdą one w zapomnienie. Obecnie pompy ciepła należą do najpopularniejszych rozwiązań, które wykorzystują energię odnawialną. I z tego powodu ich popularność będzie z roku na rok rosła. Unijne dyrektywy obligują Polskę do zmniejszenia emisji CO2, co sprawia, że za kilka lat tradycyjne kotły i kominki przejdą do historii.

Pompa ciepła — rodzaje

Obecnie do dyspozycji inwestorów są trzy rodzaje pomp ciepła:

Każdy rodzaj instalacji ma swoje zalety. Systemy, które w swoim działaniu wykorzystują energię odnawialną, będą eliminowały popularne od wielu lat „kopciuchy” ze względu na ochronę środowiska. Dużą zaletą jest możliwość pozyskania dofinansowania, które pokrywa znaczną część kosztów instalacji.

Jak działa pompa ciepła — zasady

Każda instalacja odbiera ciepło z innego źródła. Dzięki temu inwestor sam może zdecydować, co dokładnie chce zamontować i która pompa będzie odpowiednia do jego zapotrzebowania. Oczywiście każdy rodzaj instalacji ma swoich zwolenników. Poniżej przedstawimy zasady działania pomp ciepła.

Pompy gruntowe wiążą się z dość wysokim nakładem finansowym na start. Odwiert w głąb ziemi do głębokości około 70-100 metrów to dla wielu inwestorów domów jednorodzinnych zbyt duży wydatek. Jednak efektywność tej instalacji pozwala w przyszłości skutecznie zminimalizować koszt ogrzewania domu. Pompa gruntowa ogrzewa nie tylko powietrze w domu, ale również wodę w zamontowanym zbiorniku. Bez wątpienia zalicza się ją do urządzeń bardzo efektywnych, lecz powszechnie uważanych za drogie. 

Na drugim miejscu znajdują się pompy ciepła powietrze-woda. Popularność tego źródła ciepła cieszy się obecnie największym zainteresowaniem inwestorów. Stosunek korzyści z inwestycji do ceny jest zadowalający, przez co właściciele domów jednorodzinnych chętnie wybierają tę opcję. Jak sama nazwa wskazuje, w tej instalacji ciepło odzyskuje się z powietrza. Pompa jest wydajna, świetnie komponuje się z ogrzewaniem podłogowym, które zalicza się do układów niskotemperaturowych. Oczywiście ciepło odzyskane z powietrza ogrzewa również wodę. Jej minusem z pewnością są polskie mroźne zimy. Gdy temperatura powietrza spada bardzo mocno poniżej zera,  wydajność pompy również spada. Wówczas, aby wyrównać temperaturę we wnętrzu, pompa pobiera więcej prądu z sieci. Z tego powodu najczęściej pompa ciepła powietrze-woda jest łączona z panelami fotowoltaicznymi i magazynami ciepła. Bez wątpienia jest to jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. 

Pompa wodna jest w Polsce najmniej popularna, a to skutek bardzo wysokiego kosztu instalacji. Wprawdzie charakteryzuje się ona bardzo wysoką wydajnością grzewczą, jednak aby ją uruchomić, niezbędna jest płynąca ciepła woda. Można ją włączyć także przy użyciu gazu, oleju lub energii elektrycznej.

Pompa ciepła — zalety korzystania z nowoczesnych systemów grzewczych

Największą zaletą pomp ciepła jest brak emisji zanieczyszczeń. To jedna z nielicznych instalacji, która jest dostępna w przystępnej cenie i w zupełności nie oddziałuje na środowisko naturalne.

 Użytkownicy cenią pompy ciepła przede wszystkim za to, że:

Tak długa lista zalet sprawia, że Polacy coraz częściej inwestują w ekologiczne systemy grzewcze. W natłoku codziennych obowiązków i chęci posiadania własnego domu pompa ciepła jako jeden z nielicznych systemów grzewczych zapewnia stałą temperaturę w domu i nie wymaga dodatkowego nakładu pracy. Współczesne społeczeństwo ceni konformizm i brak zależności, a to właśnie można osiągnąć po zamontowaniu w domu nowoczesnej pompy ciepła. Jedynym warunkiem, który powinien być spełniony przed instalacją wybranej pompy ciepła, jest brak mostków termicznych w budynku. Dzięki temu system grzewczy zapewni stałą temperaturę powietrza przy minimalnym nakładzie finansowym.

Kontakt

EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań

ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602

Oddział Poznań/Sędzinko

Biuro

tel.: +48 519 486 768

Dział handlowy

tel.: +48 516 404 758

Serwis - pomoc techniczna

tel.: +48 504 351 605

kontakt@eovia.pl