Carporty – co warto wiedzieć o wiatach fotowoltaicznych?

Branża fotowoltaiczna stale się rozwija. Jeszcze kilka lat temu szczytem marzeń wielu osób było zamontowanie kilku paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu. Dziś możemy spotkać się z tzw. carportami, czyli specjalnymi wiarami solarnymi. Czym są wiaty fotowoltaiczne? Gdzie znajdują zastosowanie? I czy koszt ich montażu jest wysoki?

Co to jest wiata fotowoltaiczna?

Rynek fotowoltaiczny nieustannie rośnie w siłę i od kilku lat zyskuje coraz to większe grono zadowolonych odbiorców. Nic więc dziwnego, że firmy oferujące instalację paneli fotowoltaicznych poszerzają swoją ofertę o coraz to nowsze usługi. Jedną z nich jest montaż wiaty fotowoltaicznej. Czym ona jest?

Wiata fotowoltaiczna (nazywana również wiatą solarną, carportem, czy carport wiatą) to nic innego jak wiata samochodowa, z tą jednak różnicą, że w jej zadaszeniu znajdują się zamontowane panele słoneczne, za których pośrednictwem możemy wytwarzać darmową energię elektryczną.  Wykorzystać ją można np. do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, w tym samochodów, skuterów, hulajnóg, czy innych urządzeń wykorzystywanych w obrębie gospodarstwa domowego. W ten sposób  nie jesteśmy zależni od występujących podwyżek za energię, czy paliwo. Do tego wiata solarna samochodowa skuteczne chroni pojazd przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg i grad, a także działaniem promieni UV. 

Wiata fotowoltaiczna – gdzie warto ją zamontować?

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje, które warto montować nie tylko na dachu budynku mieszkalnego, ale także poza jego obrębem. Wiata solarna jest tutaj doskonałym przykładem, bowiem może ona stanąć w każdym dowolnym, jednak dobrze nasłonecznionym miejscu. Optymalnym rozwiązaniem będą tutaj różnego rodzaju podjazdy i parkingi, w tym domowe, hotelowe i firmowe. 

Wiata solarna wolnostojąca czy przy budynku, która lepsza?

Wiaty solarne mogą być montowane jako oddzielny, wolnostojący element, lub przylegać do budynku. Które z tych rozwiązań sprawdza się lepiej?

Na wiatę fotowoltaiczną wolnostojącą warto się zdecydować jeśli:

Na wiatę solarną przylegającą do budynku warto zdecydować się jeśli:

Carport – czy to się opłaca? 

Koszty energii elektrycznej mogą stanowić znaczące obciążenie zarówno domowego, jak i  firmowego budżetu. Dlatego odpowiadając na pytanie dotyczące opłacalności zadaszenia fotowoltaicznego, warto wspomnieć, o kilku istotnych kwestiach, które z pewnością przemawiają na korzyść tego rodzaju instalacji. Całkowity koszt postawienia wiaty solarnej zawsze uwarunkowany jest indywidualnymi potrzebami każdego użytkownika, to jednak warto wspomnieć, że można skorzystać z kilku odliczeń, jak chociażby: 

Zalety fotowoltaicznej wiaty garażowej

Wiata fotowoltaiczna to inwestycja na lata, która niesie za sobą właściwie same zalety. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

Jak widać zalet płynących z inwestycji w wiaty solarne, tzw. carporty jest wiele. Dlatego jeśli jeszcze nie wykorzystałeś potencjału, jaki oferuje tego typu zadaszenie, to koniecznie skontaktuj się z naszą firmą Eovia. Zaproponujemy Ci możliwie najlepsze rozwiązanie i zawsze w konkurencyjnych cenach. Oferujemy szereg usług z zakresu instalacji fotowoltaicznej wykonywanych zawsze na najwyższym poziomie. Zgłoś się do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie eovia.pl lub zadzwoń. Wspólnie ustalimy wszystkie szczegóły i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Kontakt

EOVIA
Fotowoltaika - Wielkopolska - Sędzinko k. Poznań

ul. Wiśniowa 17F, 64-552 Sędzinko
NIP: 7651594820, REGON: 302370602

Oddział Poznań/Sędzinko

Biuro

tel.: +48 519 486 768

Dział handlowy

tel.: +48 516 404 758

Serwis - pomoc techniczna

tel.: +48 504 351 605

kontakt@eovia.pl